2013 Saturn Award Nominees Include Ender’s Game, Riddick, And More

By Rudie Obias | 6 years ago

GravityBullockAnytime the Academy Awards rolls around, there’s usually an outcry from fans that not enough genre films are recognized by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Luckily, this year the movie that has the most nominations is Alfonso Cuarón’s Gravity, but even if the Academy doesn’t give science fiction the respect it deserves, there are several long-standing and prestigious awards focused specifically on honoring genre material. Last night we posted the Nebula Award nominations, and now the Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films has announced its nominees for the 40th annual Saturn Awards.

Unsurprisingly, Gravity is a front-runner for the Saturns as well, earning eight nominations including Best Science Fiction Film, Best Actress for Sandra Bullock, Best Supporting Actor for George Clooney, and Best Director for Alfonso Cuarón. Gravity is tied with The Hobbit: The Desolation of Smaug for the most nominations. Some of the other nominees for Best Science Fiction Film are Ender’s Game, The Hunger Games: Catching Fire, Pacific Rim, Riddick, and Star Trek Into Darkness.

On the TV side, Revolution and Under the Dome were nominated for Best Network Television Series Release, while Continuum and The Walking Dead received nominations for Best Syndicated/Cable Television Series. Falling Skies got a nom for Best Television Presentation of a Limited Run Series, and The CW’s The Tomorrow People earned one for Best Youth-Oriented Television Series.

The 40th Saturn Awards will be presented this June in Burbank, California. Check out the complete list of nominees below.

FILM:

Best Comic-to-Film Motion Picture:

  • Iron Man 3
  • Man of Steel
  • Thor: The Dark World
  • The Wolverine

Best Science Fiction Film:

  • Ender’s Game
  • Gravity
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Pacific Rim
  • Riddick
  • Star Trek Into Darkness

Best Fantasy Film:

  • About Time
  • Her
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Jack the Giant Slayer
  • Oz The Great and Powerful
  • The Secret Life of Walter Mitty

Best Horror Film:

  • Carrie
  • The Conjuring
  • Mama
  • The Purge
  • This Is the End
  • Warm Bodies

Best Thriller Film:

  • The Call
  • The East
  • Now You See Me
  • The Place Beyond the Pines
  • Prisoners
  • World War Z

Best Action/Adventure Film:

  • The Book Thief
  • Fast & Furious 6
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • The Lone Ranger
  • Lone Survivor
  • Rush

Best Actor:

  • Robert Downey, Jr. – Iron Man 3
  • Oscar Isaac – Inside Llewyn Davis
  • Simon Pegg – The World’s End
  • Joaquin Phoenix – Her
  • Brad Pitt – World War Z
  • Ben Stiller – The Secret Life of Walter Mitty

Best Actress:

  • Halle Barry – The Call
  • Sandra Bullock – Gravity
  • Martina Gedeck – The Wall
  • Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Catching Fire
  • Emma Thompson – Saving Mr. Banks
  • Mia Wasikowska – Stoker

Best Supporting Actor:\

  • Daniel Bruhl – Rush
  • George Clooney – Gravity
  • Benedict Cumberbatch – Star Trek Into Darkness
  • Harrison Ford – Ender’s Game
  • Tom Hiddleston – Thor: The Dark World
  • Ben Kingsley – Iron Man 3
  • Bill Nighy – About Time

Best Supporting Actress:

  • Scarlett Johansson – Her
  • Nicole Kidman – Stoker
  • Melissa Leo – Prisoners
  • Evangeline Lily – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Jena Malone – The Hunger Games: Catching Fire
  • Emily Watson – The Book Thief

Best Performance by a Younger Actor:

  • Asa Butterfield – Ender’s Game
  • Chloe Grace Moretz – Carrie
  • Sophie Nelisse – The Book Thief
  • Saoirse Ronan – How I Live Now
  • Ty Simpkins – Iron Man 3
  • Dylan Sprayberry – Man of Steel

Best Director:

  • J.J. Abrams – Star Trek Into Darkness
  • Peter Berg – Lone Survivor
  • Alfonso Cuaron – Gravity
  • Peter Jackson – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Francis Lawrence – The Hunger Games: Catching Fire
  • Guillermo del Toro – Pacific Rim

Best Writing:

  • Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Joel Coen, Ethan Coen – Inside Llewyn Davis
  • Alfonso Cuaron, Jonas Cuaron – Gravity
  • Jennifer Lee – Frozen
  • Spike Jonze – Her
  • Edgar Wright, Simon Pegg – The World’s End

Best Editing:

  • Peter Amundson, John Gilroy – Pacific Rim
  • Alan Edward Bell – The Hunger Games: Catching Fire
  • Alfonso Cuaron,Mark Sanger – Gravity
  • Mark Day – About Time
  • Daniel P. Hanley, Mike Hill Rush, Christian Wagner, Kelly Matsumoto, Dylan Highsmith – Fast & Furious 6

Best Production Design:

  • Dan Hennah – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Philip Messina – The Hunger Games: Catching Fire
  • Andrew Neskoromny, Carol Spier – Pacific Rim
  • Andy Nicholson – Gravity
  • Jan Roelfs – 47 Ronin
  • Robert Stromberg – Oz The Great and Powerful

Best Music:

  • Danny Elfman – Oz The Great and Powerful
  • Frank Ilfman – Big Bad Wolves
  • Howard Shore – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Brian Tyler – Iron Man 3
  • Brian Tyler – Now You See Me
  • John Williams – The Book Thief

Best Costume:

  • Gary Jones – Oz The Great and Powerful
  • Michael Kaplan – Star Trek Into Darkness
  • Wendy Partridge – Thor: The Dark World
  • Beatrix Aruna Pasztor – Great Expectations
  • Penny Rose – 47 Ronin
  • Trish Summerville – The Hunger Games: Catching Fire

Best Make-Up:

  • Patrick Baxter, Jane O’Kane,Roger Murray – Evil Dead
  • Rick Findlater, Richard Taylor, Peter King – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Howard Berger, Jamie Kelman, Peter Montagn – Lone Survivor
  • Donald Mowat – Prisoners
  • Fae Hammond, Mark Coulier,Kirstin Chalmers – Rush
  • Karen Cohen, David White, Elizabeth Yianni-Georgiou – Thor: The Dark World

Best Special/Visual Effects:

  • Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould – Gravity
  • Joe Letteri, Eric Saindon,David Clayton, Eric Reynolds – The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Joe Letteri, John Desjardin, Dan Lemmon – Man of Steel
  • John Knoll, James E. Price,Clay Pinney, Rocco Larizza – Pacific Rim
  • Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossman, Burt Dalton – Star Trek Into Darkness
  • Jake Morrison, Paul Corbould, Mark Breakspear – Thor: The Dark World

Best Independent Film:

  • 12 Years a Slave
  • Great Expectations
  • Inside Llewyn Davis
  • The Invisible Woman
  • Out of the Furnace
  • Upside Down

Best International Film:

  • Big Bad Wolves
  • Blancanieves
  • A Hijacking
  • How I Live Now
  • Stoker
  • The World’s End

Best Animated Film:

  • Despicable Me 2
  • From Up on Poppy Hill
  • Frozen
  • Monsters University

TELEVISION:

Best Network Television Series Release:

  • Agents of S.H.I.E.L.D.
  • The Blacklist
  • The Following
  • Hannibal
  • Revolution
  • Sleepy Hollow
  • Under the Dome

Best Syndicated/Cable Television Series:

  • American Horror Story: Coven
  • The Americans
  • Continuum
  • Dexter
  • Haven
  • The Walking Dead

Best Television Presentation of a Limited Run Series:

  • Bates Motel
  • Black Sails
  • Breaking Bad
  • Falling Skies
  • Game of Thrones
  • Vikings

Best Youth-Oriented Television Series:

  • Arrow
  • Pretty Little Liars
  • Supernatural
  • Teen Wolf
  • The Tomorrow People
  • The Vampire Diaries

Best Actor in a Television Series:

  • Kevin Bacon – The Following
  • Bryan Cranston – Breaking Bad
  • Freddie Highmore – Bates Motel
  • Mads Mikkelsen – Hannibal
  • James Spader – The Blacklist
  • Noah Wyle – Falling Skies

Best Actress in a Television Series:

  • Jennifer Carpenter – Dexter
  • Vera Farmiga – Bates Motel
  • Anna Gunn – Breaking Bad
  • Jessica Lange – American Horror Story: Coven
  • Rachel Nichols – Continuum
  • Keri Russell – The Americans

Best Supporting Actor in a Television Series:

  • Nikolaj Coster-Waldau – Game of Thrones
  • Erik Knudsen – Continuum
  • David Lyons – Revolution
  • Dean Norris – Under the Dome
  • Aaron Paul – Breaking Bad
  • James Purefoy – The Following

Best Supporting Actress in a Television Series:

  • Kathy Bates – American Horror Story: Coven
  • Sarah Carter – Falling Skies
  • Gwendoline Christie – Game of Thrones
  • Michelle Fairley – Game of Thrones
  • Melissa McBride – The Walking Dead
  • Elizabeth Mitchell – Revolution

Best Guest Star in a Television Series:

  • Stephen Collins – Falling Skies
  • Robert Forster – Breaking Bad
  • Danny Huston – American Horror Story: Coven
  • David Morrissey – The Walking Dead
  • Charlotte Rampling – Dexter
  • Gina Torres – Hannibal

Best Performance by a Younger Actor in a Television Series:

  • Colin Ford – Under the Dome
  • Jared Gilmore – Once Upon a Time
  • Jack Gleeson – Game of Thrones
  • Connor Jessup – Falling Skies
  • Chandler Riggs – The Walking Dead

Home Entertainment:

Best DVD Release:

  • Big Ass Spider
  • The Brass Teapot
  • Curse of Chucky
  • Solomon Kane
  • Twixt
  • You’re Next

Best DVD Collection:

  • Bowery Boys Collection: Volumes 2 and 3
  • Chucky: The Complete Collection
  • Friday the 13th: The Complete Collection
  • James Dean Ultimate Collector’s Edition
  • Mad Max Trilogy
  • Zatoichi: The Blind Swordsman

Best Classic Film Release:

  • Fantastic Voyage
  • Halloween (35th Anniversary Edition)
  • The Haunting
  • House of Wax
  • Nosferatu
  • The Wicker Man

Best Television Release:

  • The Adventures of Superboy: The Complete Third Season
  • Search: The Complete Series
  • Star Trek: The Next Generation: Season 3, 4, 5
  • Under the Dome: Season One
  • The Walking Dead: The Complete Third Season
  • The White Queen: Season One

Leave A Comment With: